სხვა რატომ ხდებიან ადამიანები ვეგეტარიანელები და როგორ აისახება ეს ჯანმრთელობაზე? 27 მარტი, 20:06
ვეგეტარიანელობა მრავალ მიზეზს უკავშირდება: ჯანმრთელობა, რელიგიური შეხედულებები, ცხოველთა უფლებების დაცვა, ანტიბიოტიკებისა და ჰორმონების მოხმარების თავიდან აცილება და ეკოლოგიური ფაქტორები. ზოგჯერ კი ადამიანები უბრალოდ ფინანსური მიზეზების გამო არ მოიხმარენ ხორცს.
ჯანმრთელობის სარგებელი და საფრთხეებიადრე მკვლევრები ვეგეტარიანული დიეტის შესაძლო საკვები ნაკლებობების შესწავლაზე იყვნენ ორიენტირებულნი, თუმცა დღეს აღიარებულია, რომ სწორად დაგეგმილი მცენარეული კვება არა მხოლოდ საკმარისი, არამედ ჯანმრთელობისთვის სასარგებლოც არის. ვეგეტარიანელები, როგორც წესი, ნაკლებად იღებენ ცხოველურ ცხიმს და მეტ ვიტამინს, ბოჭკოსა და ანტიოქსიდანტებს მოიხმარენ, რაც მათ დაბალ ქოლესტერინსა და წნევას, დაბალ სხეულის მასის ინდექსსა (BMI) და, შესაბამისად, დაავადებების ნაკლებ რისკს აძლევს. თუმცა, სრულფასოვანი ვეგეტარიანული დიეტის მისაღებად აუცილებელია მრავალფეროვანი საკვების მიღება და სწორად შერჩეული ცხიმებისა და ცილების შემცველი პროდუქტების გამოყენება.რა გავლენას ახდენს ვეგეტარიანული კვება დაავადებებზე?
შესაძლო საკვები ნაკლებობებივეგეტარიანული დიეტით შესაძლებელია ორგანიზმმა ვერ მიიღოს საკმარისი ცილა, ვიტამინი B12, რკინა, თუთია და ომეგა-3 ცხიმოვანი მჟავები. განსაკუთრებით ვეგანებს (რომლებიც საერთოდ არ მოიხმარენ ცხოველურ პროდუქტებს) შეიძლება დასჭირდეთ დამატებითი საკვები დანამატები, რათა შეივსონ ეს ნივთიერებები.უნდა გახდე ვეგეტარიანელი?თუ სრულად ვეგეტარიანელობაზე გადასვლა არ გსურს, შეგიძლია მცენარეული საკვების წილი გაზარდო და ხორცი ნაწილობრივ შეცვალო თევზით, პარკოსნებით ან ტოფუთი. ვეგეტარიანული დიეტა, თუ სწორად არის დაგეგმილი, შეიძლება ჯანმრთელობისთვის სასარგებლო იყოს, თუმცა საკვები ნივთიერებების ბალანსი აუცილებელია. არჩევანი კი შენზეა!????48 1-ს მოსწონს